Chalupa Ve stráni Úvod

Něco málo o Kvildě

Kvilda je šumavským turistickým rájem. Je to zároveň místo, kde můžete relaxovat a užívat si volného času po celý rok. Díky dobrému spojení se odtud dostanete na všechna zajímavá místa šumavského národního parku. Kromě cyklostezek je Kvilda křižovatkou pro značené turistické cesty a v zimě je důležitým uzlem pro dobře udržované lyžařské stopy. Zejména turistika je stěžejním lákadlem pro návštěvníky, proto zde naleznete popis nejoblíbenějších turistických cílů. Kvilda však nabízí i jiné, mnohdy nezvyklé aktivity:

Zimní sporty

Běžecké lyžování

Na lyžích, stejně jako na kole, snadno projedete velkou část Šumavy. Běžecké trasy jsou strojově upravené a vedou z Kvildy na všechny strany. Aktuální stav stop můžete sledovat na bilastopa.cz. Nevynechejte krásný okruh Kvilda - Pramen Vltavy - Bučina - Kvilda (17 km) nebo závodní okruhy na Zadově a Churáňově. Pro běžkaře je tu možnost vyjet si do areálů Finsterau - Mauth a Haidmühle-Bischofsreut-Frauenberg v Německu.

Sjezdové lyžování

Přímo na Kvildě najdete lyžařský vlek s mírným svahem. Další areály jsou dostupné autobusem nebo autem. Nejbližší je lyžařský areál Zadov na Churáňově, Nové Hutě, železnorudský Špičák, areál v Kašperských horách nebo lipenský areál Kramolín.

V Německu jsou dobré podmínky na Almbergu (Mitterdorf-Philippsreut) a samozřejmě na Velkém Javoru. Využít lze dalších areálů, např. Haidmühle-Bischofsreut-Frauenberg a Neureichenau nedaleko Stožce. Dobré lyžování je také na Hochfichtu v Rakousku.

Lyžařská škola a snowtubing na Kvildě

Od roku 2008 funguje na Kvildě lyžařská škola pro nejmenší při Ski klubu Šumava. Děti se zde mohou učit na sjezdových lyžích, snowboardu nebo na běžkách. Ptát se můžete přímo u vleku v LA Kvilda. Pokud se chcete pouze vydovádět na sněhu, je pro vás připravena snowtubingová dráha.

Cyklistika

Šumava nabízí mimo veřejných komunikací nesčetné množství vyznačených cyklotras. Pravidelně můžete využít cyklobusu, Kvilda totiž tvoří křižovatku jednotlivých linek.

Nejznámější cyklotrasy:

  • Kvilda - Pramen Vltavy (5,9 km) - Bučina (9,1 km) - Knížecí Pláně (12,3 km) - Polka (20,2 km) - Borová Lada (27,8 km) - Kvilda (36 km)
  • Kvilda – prameny Vltavy (5,9 km) – Černá hora – Filipova Huť – Kvilda (28,7 km)
  • Kvilda – Filipova Huť – Modrava – Březník – Černohoská nádrž – Kvilda (34,2 km)
Podrobné informace a další cyklotrasy naleznete zde.

In-line bruslení

Mezi nejlepší patří bezpochyby stezky kolem Lipenské přehrady, vzdálené cca 50km. Nejbližší bruslařský okruh je v jinak lyžařském areálu Vodník u Vimperka. K in-line bruslení lze také využít trasu z Nové Pece do Stožce nebo na silnici z Horní Vltavice na Kvildu.

Geocaching

Geocaching, neboli vyhledávání „kešek“, je stále rychleji se rozvíjejícím sportem a je podporován i Správou NP Šumava.

Vodáctví

Na Šumavě lze splouvat tři řeky - a to Otavu, Vltavu a Vydru. V národním parku Šumava je třeba dodržovat pravidla pro splouvání. V CHKO se splouvání řek řídí běžnými vodáckými pravidly.

Plavání a relax

Pro obojí si můžete zajet do aquaparku v německém Waldkirchenu. Další možností odpočinku jsou bazény v Horažďovicích nebo Prachaticích.

Nedaleko Pasova v Německu (120km) pak leží největší evropské lázně Bad Füssing.

Houbaření

Jste milovníkem houbaření nebo sběru borůvek? V panenských lesích v okolí Kvildy si tento koníček dokonale vychutnáte.

Golf

Nejbližší golfová hřiště se nabízí hned dvě. První variantou je 9 jamkové přírodní hřiště Zahrádky v okrese Prachatice, vzdálené 25 min. autem. Druhé se nachází na německé straně národního parku cca 40km od Strážného (info zde). Pro labužníky je určeno 18 jamkové hřiště ve stylovém zámeckém prostředí německého Lindbergu vzdáleného něco přes hodinku autem (info zde).

Archeopark

Pokud vás zajímá, jak žili naši předci Keltové, můžete navštívit Archeopark v blízkých Prášilech, vzdálených cca 30 min. autem (info zde).

Adrenalinové zážitky

Offpark v Sušici nabízí Lanový park pro děti i dospělé, lezeckou stěnu, terénní koloběžky, skákací boty, paintball nebo rafting či paragliding.

Lanové centrum Proud sídlící na Zadově pořádá programy pro jednotlivce, školy, i firmy v rámci teambuildingu.

Turistické cíle

Jezerní slať

Jezerní slať najdete po levé straně při cestě na Horskou Kvildu asi 2,5km od obce Kvilda. Jedná se o jedno z nejrozsáhlejších šumavských vřesovišť, bohaté na vzácné rostlinné druhy, které můžete obdivovat z chodníčku. Za vidění stojí i panorama z vyhlídkové věže. Jezerní slať patří mezi nejchladnější místa v ČR, nejnižší teplota zde byla naměřena v roce 1987 (-41,6°). V zimě je oblast uzavřená kvůli zazimování tetřevů.

Bučina

Bučina je bývalá nejvýše položená šumavská obec, která však byla poválečně vysídlena. Dnes je zde nově obnovená kaplička svatého Michala a zrekonstruovaný hotel Pešlova chata. Z Bučiny můžete za dobrého počasí pozorovat vzdálené vrcholky Alp. Lze se sem dostat pěšky z Kvildy (4km), nebo jedním ze "zelených autobusů". Pokud chcete, můžete přes zdejší hraniční přechod Bučina - Finsterau (pro pěší a cyklisty) pokračovat ve výletě v Německu.

Pramen Vltavy

1172 metrů nad mořem se nalézá pramen nejdelší a nejznámější české řeky Vltavy (zde Teplé Vltavy). Jedná se o rozvodí Severního a Černého moře. Z Kvildy se sem dostanete po modré turistické značce (cca 7 km).

Chalupská slať

Chalupská slať je další ze známých šumavských slatí. Je zde zpřístupněna naučná stezka, která vede k rozsáhlému rašeliništnímu jezírku, největšímu v Čechách. Slať je z Kvildy (8km) snadno dostupná pěšky, na kole i autem a najdete ji hned u silnice těsně před Borovou Ladou.

Knížecí Pláně

Po prohlídce Chalupské slati se můžete z Borových Lad vydat na výlet k další ze zaniklých šumavských obcí, na Knížecí Pláně. Naleznete zde pamětní kříž jako památku tragické minulosti nebo křižovatku evropského rozvodí (Červený potok teče do Černého moře, Vltavský potok do Severního moře). Na Knížecí Pláně dorazíte pěšky nebo na kole po pohodlné asfaltové cestě (autům je vjezd zakázán). V zimě sem po upravené stopě snadno dojedou i nepříliš zdatní lyžaři. Z Kvildy přes Bučinu je to cca 8 km.

Boubín

Boubínský prales (rozloha 666,41ha) je od Kvildy vzdálen cca 20km. Jedná se o snad nejznámější místo Šumavy, které bylo vyhlášeno národní přírodní rezervací již v roce 1858. Boubínský prales představuje obraz lesa, jak vypadal v době před desítkami až stovkami let. Na vrcholu Boubína (1362m n.m.) se můžete pokochat výhledem na Šumavu z dřevěné rozhledny.

Naučná stezka Povydří

Jedno z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst Šumavy. Cesta vede od Antýglu k Čeňkově pile (nebo obráceně) nádherným kaňonem řeky Vydry, která je proslulá svým kamenitým korytem. Cestou lze vidět viklany, obří hrnce a kamenné moře. Naučná stezka je vzdálena cca 15 km od Kvildy. Dostupnost je možná pěšky z Modravy po červené na Antýgl - 5km; z Rejštejna po červené na Čeňkovu pilu - 5,5 km; ze Srní po žluté přes Hránky k bývalé Hálkově chatě - 4 km; nebo dojet autem či na kole až na Antýgl.

Modrava

Jedná se o obec na soutoku tří potoků (Modravský, Filipohuťský a Roklanský), jejichž soutokem vzniká řeka Vydra. Místo je známé především z románů Karla Klostermanna. Byl zde též vybudován Vchynicko-Tetovský plavební kanál (délka 14,4km). V Modravě tak máte možnost navštívit centrum dřevařství, kde se dozvíte zajímavé informace o dřevě - jeho vlastnostech, zpracování, využití i historii. Modrava je od Kvildy vzdálena cca 10 km.

Zadov

Sportovní a rekreační areál Zadov je vyhlášeným střediskem zimních sportů. Část sjezdovek se uměle zasněžuje a díky osvětlení si přijdou na své i příznivci večerního lyžování. K dispozici je zde čtyřsedačková lanovka. Síť běžkařských tratí propojuje i vzdálenější místa, vede například na Horskou Kvildu, k pramenům Vltavy, na Knížecí Pláně, Březník či Modravu. V létě jsou zdejší tratě vhodné pro vyjížďky na kole i pro pěší turistiku.

Vimperk

Nejbližší město u Kvildy (20km) je osmitisícový Vimperk, nazývaný též bránou Šumavy. V jeho historickém centru leží zámek, kde můžete navštívit muzeum s expozicí sklářství, knihtisku, historie města, přírody v NP Šumava. Ve městě naleznete množství restaurací, banky, obchody, benzínové pumpy, kino, bowling aj.

Nejvyšší hory

Pěším turistům jsou dostupné i nejvyšší partie Šumavy, z Kvildy vede trasa na Luzný/Lusen (1373 m n.m.) i Roklan/Großer Rachel (1453 m n.m.) v Německu.

Turistika za hranicemi…

V Bavorském lese najdete atraktivní Stezku v korunách stromů. Zde se můžete procházet po dřevěných můstkách přímo nad špičkami stromů.
Nedaleko za hranicemi ve Finsterau je otevřen dolnobavorský skanzen .

Hrady a zámky

Nejbližším zámkem je Vimperk (20 km), kde naleznete muzeum sklářství nebo historie města. Na výlety po hradech a zámcích se můžete vydat autem i do Kašperských hor na hrad Kašperk (27 km), do Velhartic (48 km) či na Rabí (27 km), kde přišel o oko Jan Žižka z Trocnova.

Rezervace
Mapa

Kde nás najdete?

Kvilda čp. 135
Kvilda
Šumava
N 49°0.872'
E 13°34.869'

Fotogalerie


Více >>

Rychlý kontakt: +420 603 816 432 | kontakt@chalupavestrani.cz

(c) Chalupa Ve Stráni